Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Büyük markaların genellikle epey ilgi çeken hikayeleri oluyor. Canon fotoğraf makineleri bugün fotoğraf makinesi piyasasında %54'lük bir paya sahip durumda. Hala zaman zaman tartışılan bir konu olan Canon mu Nikon mu sorusuna da cevap bulabilirsiniz belki bu hikayede. Bu iki markanın bir zamanlar birlikte fotoğraf makinesi ürettiğini ve Nikon'u fotoğraf makinesi piyasasına girmeye teşvik edenin Canon olduğunu biliyor muydunuz? İşte Canon'un bugünlere gelişinin ilginç hikayesi..

leica-696x573.png

1933'te Leica ve Contax markaları en iyi fotoğraf makineleriydi. Ancak fiyatları da epey bir yüksekti. Ne kadar pahalı olduğunu anlatmak için o zamanlar Japonya'da iyi bir üniversiteden mezun olmuş birinin ilk maaşının 6 katıydı diye bir ifade kullanılıyor. 

Canon'un ilk kurucularından biri olan Goro Yoshida uzun yıllar süren çalışmalarından sonra ilk prototipi hazırlamış. Sonra da Canon'a asıl ismini veren Kwanon ismini bulmuş. Bu kelime anlam olarak Budizm'de bağışlama tanrıçasıdır. Kwanon ilk başta asla seri olarak üretilmedi. Üstelik bu ilk modeli de kimsenin görmediği özellikle belirtiliyor. 1955 yılında Osaka yakınlarında bir fotoğraf makinesi bulundu ve makinenin Kwanon Model D olarak isimlendirildiği söylenir. Bulunan bu fotoğraf makinası, Leica'nın Model 2'sinin birebir kopyası imiş. 

kwanon-prototype-696x573.png

Goro Yoshida ilk fotoğraf makinası yapma çalışmalarına, Leica'yı parçalarına ayırıp inceleyerek başlamış. Bu nedenle Leica'nın bir kopyası olması çok da şaşırtmıyor. 1934 yılında Yoshida çalıştığı laboratuvardan ayrılır. Çünkü bu laboratuvarda istediklerini yapamayacağını düşünür ve bu sırada Kwanon'u geliştirmeye devam eder. Bu sırada henüz bir lensi bulunmaktadır. 

goro-yoshida.jpg

Nippon Kogaku yani hepimizin bildiği adıyla Nikkor veya Nikon, o yıllarda Japonya'daki en büyük mercek üreticisidir. Nikon o yıllarda 19 fabrikası ile askeriyeye mercek üretmekteydi ve askeriye dışında bir sektörde hiç bir arayışı yoktu. Ancak Kwanon ile işbirliği yapmak bir şekilde gündeme gelir ve Nikon'a bu askeriye dışındaki piyasaya fotoğraf makinesi üretme işi ilginç gelir. Farklı bir piyasaya girmek oldukça ilgisini çeker. Sonrasında Kwanon ve Nikon iş birliği yapmaya başlarlar. Bu işbirliği ile Nikon, Kwanon'un makinesi için 50mm f3.5 lensi geliştirir.

nikon-800x659.png

İlk Canon fotoğraf makinesi Şubat 1936'da bu ortak çalışma sayesinde ortaya çıktı. Makinenin adı da Hansa Canon'dur. Piyasaya çıkan bu makinenin iş birliğinde; Nikon makinenin lens, bayonet, vizör sistemi ve rangefinder mekanizmalarından, Canon ise perde sistemi, deklanşör ve makinenin birleşiminden sorumluydu. Bu sıralarda Kwanon markası da Canon olarak değiştirildi. Canon kelimesinin anlamı ne diye soracak olursanız, standart manasına geliyor.

canon-nikon-800x528.png

canon-logolari.jpg

Ve sonunda 10 Ağustos 1937'de Canon resmi olarak kuruluşunu duyurdu. Bu duyuru sonrasında iş artık resmen başlamıştı fakat ufak da olsa sorunlar vardı. Burada çalışan fabrika işçileri aylık 40-50 yen maaş alıyorlardı. Ancak satış personeli sadece 20 yen maaş alıyordu. Buna bir çözüm bulunması gerekiyordu ve satış personeline her makine satışından 5 yen prim verilmeye başlandı. Ancak o dönemde Japonya'da makine satmak çok zordu, bu nedenle gözler Avrupa'ya çevrildi. Çalışmalar nihayet sonuç verdi ve 1938 yılı Mart ayında Hansa Canon bir İngiliz Fotoğraf Dergisi'nde yer aldı.

history_02_02.jpg

1937 yılının ortalarına gelindiğinde, Canon kendi lens firması ile ilk lensleri ürettiğini duyurdu. Üretilen yeni lenslerin içinde, 50mm f4.5 lens ile sinema ve xray lensleri yer alıyordu. Canon'un kurduğu kendi lens firmasının adı Serenor'du. Serenor markası ise ‘serene' kelimesinden türetilmişti, bu kelime berraklık sakinlik anlamına geliyordu.

Canon İçin Zorlu Bir Dönem

2.Dünya Savaşı sonrasında Japonya'da, Canon markası da zor durumdaydı. Canon üretime savaştan iki ay sonra yeniden başladı. Üretimlerinin ilk meyvesi J-II modeliydi. 1947'ye gelindiğinde Serenor yeni lenslerini piyasaya duyurdu. Duyurulan bu yeni lensler 50mm f2 ve135mm f4'tü. Serenor bugünün efsane lenslerinden 50mm f1.8'i 1951'de duyurdu. 1950 yılında Canon enstantene hızında 1/1000'i yakaladı.

canon_1959_flex-300x200.png

Gelişmeler Canon için gayet güzel gidiyordu ta ki PhotoKina ortaya çıkana kadar. İlki 1950 yılında yapılan Photokina'nın 3.sü ise 1954 yılında Köln'de yapıldı. Canon IV SB2 modelini duyuracaktı ki tam bu sırada Leica M3 modelini duyurdu. Canon mühendisleri Leica M3'ü incelediler ve çok etkilendiler. Leica'nın çıkardığı bu yeni makine müthiş bir berraklığa sahipti. Üstelik vizöründe de muazzam bir görüntü veriyordu. Canon'un çıkartmış olduğu yeni model kullanıcıları tarafından takdir gördüyse de bu yeterli değildi. Canon mühendisleri makineleri geliştirmek için yeni bir arayışa girmeleri gerektiğini düşünmeye başladılar.

Daha sonra Mayıs 1959'da Canon ilk SLR makinesi Canonflex'i duyurdu v Canon bu makineleri için, R kodu ile özel lensler üretmeye başladı. Bu R serisinde tam 16 adet lens vardı. R58mm f1.2 ve R1000mm f11 lensler arasında en çok dikkat çekenlerdi. Ayrıca Canonflex modelinde enstantene hızı 1/1000'den, 1/2000'e yükselmişti.

Canon'un Elektronik Sektörüne Girişi

Canon 1960 yılında fotoğraf makinesinden farklı alanlara da girmeye karar verdi. Bu alanların başında elektronik geliyordu özellikle de hesap makineleri.

hesap-mak.jpg

canon-f1-300x203.jpg
1970 yılına gelindiğinde Canon F1 modelini duyurdu. Bu makine fotoğrafçıların birçok ihtiyacına cevap veriyordu. Canon bu makineyle birlikte lensler ve filtreler gibi 180 adet aksesuar da üretmişti. F1 modelinin en çok akılda özellikleri 100.000 fotoğraf çekebilmesi, -30 dereceden +60 dereceye kadar ortamlarda çalışabilmesiydi.

canon-ae1-1976-300x240.jpg
1976 yılında ise Canon AE-1'i duyurdu. Bu makine içinde mikro bilgisayar bulunan ilk fotoğraf makinesiydi. 1981'de Canon yeni F1 modelini piyasaya sürdü, bu makine en üst seviye özelliklere sahipti. Pilli veya pilsiz olarak çalışabilmesi ile de oldukça dikkat çekiyordu. Deklanşör hızı, diyafram açıklığı, pozlama ayarlarının tümü elektronik veya mekanik yapılabiliyordu. 1984'de F1 modeli sınırlı sayıda üretim için geliştirildi. Bu makine saniyede 14 kare çekebilen özel bir makineydi.

dcs520-shutterbladed.jpg

Artık dijital dönem başlamıştı ve Canon da buna duyarsız kalmak istemedi. 1936'da olduğu gibi bir kez daha iş birliği yapmaya ihtiyacı vardı. Kodak 1975 yılında ilk dijital fotoğraf makinesini icat etmişti. 1998 yılında Canon EOS D2000'i üretti, bu makine Canon EOS 1N gövdesinde bir Kodak DCS 520'idi. Bu makine 2MP çözünürlüğünde, CCD sensörlü ve saniyede 3.5 kare çekebilen bir makineydi. Buradan sonrasında gelişimini fotoğraf ile ilgilenenler takip etmişlerdir zaten. Merak edenler için Canon'un doğuşu ve bugünlere gelişini kısaca anlattık, umarız beğenmişsinizdir. 

Canon'un bir çok makine ve lens çeşitlerine kiralıkfotografmakinesi.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

16.07.2024 08:44:31