Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Şimdi elinizde kiralık kameralarınız, hazırladığınız kompozisyonlarla fotoğraf çekimine çıkmaya hazırlanmış olabilirsiniz. Ama öncesinde sizi biraz gaza getirecek belki birazcık düşündürecek bir Oscar yolculuğuna çıkalım. Karşınızda Oscar'ı hak edip de alamayan 9 film…

9. Ölü Ozanlar Derneği – Dead Poets Society

Birçok sinemasever tarafından efsaneler arasında sayılabilecek film Robin Williams'ın da gönlümüzde taht kurmasını sağladı. En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü'nü kazanırken, en iyi film ödülünü başrolünde Morgan Freeman'ın oynadığı Bayan Daisy'nin Şöförü'ne kaptırdı.

8. Can Dostum  - Good Will Hunting

Titanik karşısında yarışmasına rağmen Oscar'ın en önemli adaylarındandı. En iyi film ödülünü alamasa da En İyi Senaryo ve Robin Williams'la en iyi yardımcı oyuncu ödülünü aldı. Bir dâhinin psikologla olan dostluğunu anlatan yapım Ben Afleck ve Matt Damon'un da kariyerinde yeni bir bölüm açtı.

7. Er Ryan'ı Kurtarmak – Save Private Ryan

Aşık Shakespeare'ye ödülü kaptıran film gerek oyunculukları gerek hikayesiyle hala kült halinde. Hatta filmi Medal Of Honor: Allied Assault oyunundan tanıyanlar bile var.

6. Yeşil Yol – The Green Mile

1999 yapımı film birçok açıdan sinema dünyası için bir veli nimet olsa da Oscar'ı aynı yılın bir diğer dev yapımı olan Amerikan Güzeli'ne kaptırdı.

5. Pi'nin Yaşamı – Life of Pi

Oscar'ı siyasi temelli hikayesi olan ARGO'ya kaptıran film gemi kazası sonucu denizde kalan bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Film izlerken başarılı bir görsel çalışmayla karşılaşıyorsunuz.

4. Başlangıç – Inception

Imdb puanlarının oldukça geçerli olduğu dönemde 8.7'lik puanıyla çoğu kişinin ağzı açık, şaşırarak ve heyecanla izlediği film maalesef ki Zoraki Kral'a ödülü kaptırdı.

3. Siyah Kuğu – Black Swan

Hikayesi ve kurgusuyla oldukça etkili bir yapım olarak sinema severlerin karşısına çıkan film en iyi film ödülünü alamasa da başroldeki performansıyla Natalie Portman'a en iyi kadın oyuncu ödülünü getirdi.

2. Whiplash

2014 yılının en çok tartışma yaratan ve beğenilen filmi. Her ne kadar yine çok başarılı ve tartışmalı bir yapım olan Birdman kazansa da Whiplash'in başarısı da göz ardı edilemez.

1. Esaretin Bedeli – Shawshank Redemption

Film ödülü forrest Gump gibi oldukça başarılı bir yapıma kaptırsa da bu da Oscar'ı hak eden en önemli yapımlardandı. İzleyenlerin hayatında önemli yere sahip olduğu da kesin.

 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

16.07.2024 09:27:32