Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Bir çoğumuz zor zamanlarımızda rahatlamak ve deşarj olmak için kendimizi fotoğraf çekerken bulmuş olabiliriz. Peki neden? Çünkü bu sayede canımızı sıkan şeylerden uzaklaşırız. Sadece çekeceğimiz fotoğraflara odaklanırız. Fotoğraf çekeceğimiz şey ile ilgili nasıl görsem, nerden görsem, fotoğrafı en doğru nasıl yansıtabilirim derken ister istemez olumsuz duygularımızdan arınıp sadece o ana yöneliriz.

Fotoğraf sanatın bütün dallarında olduğu gibi, konsantrasyon ister, özveri ister. En önemlisi ise duygularımızı yaratıcı bir şekilde ifade etmemize yardımcı olur. Duygularımızın yoğun olduğu anlarda fotoğrafa yönelmemiz bu yüzdendir. Yazmak gibi, bir enstrüman çalmak gibi bizi rahatlatır. Herşeyden öte, fotoğraf bir tür kendini ifade etme sanatıdır.

Fotoğrafı kendiniz için bir terapiye dönüştürebilirsiniz. Duyguların yoğun olduğu anlarda yazı yazmak da insanı çok rahatlatır. Düşüncelerimizi duygularımızı bir kural bir amaç gözetmeden, sadece olduğu gibi yazmak kendimizi anlamak için de önemlidir. Bu sayede kendi duygularımızı da daha kolay çözümleriz. Sonrasında bu yazdıklarımızı somut bir şeye dönüştürmeye çalışırsak eğer, bu duygu ve düşüncelerimizi ifade eden fotoğraflar çekmeye başlayabiliriz. Hangi fotoğrafla, yazdığımız ya da anlattığımız o duygularımızı ifade ederdik? Bunu düşünerek hissettiklerinizi gerçek hayata uyarlamaya başlayın.

Fotoğraflarınızı çekmeye başlayın ve çekerken asla kendinizi sınırlandırmayın. Eğer fotoğraflarınıza bir sınır, bir kural koyarsanız, fotoğrafın ileteceği mesajı ve yorumlanmasını da zorlaştırırsınız. İfade etmek istedikleriniz anlaşılmaz. Fotoğraf dışavurumculuğu ve özgürlüğü temsil eden bir sanattır. Bu yüzden kişiliğinizi, duygularınızı açığa çıkarmaktan korkmayın. Duygularınız hala tazeyken bir şeyler fotoğraflayın ki bu size duygularınızı pozitif bir enerjiye çevirmekte yardımcı olsun. En güzel fotoğraflarınız da böyle zamanlarda ortaya çıkacaktır. Yanlızca sanatınız için değil kendiniz için de bunu yaparsanız kafanızdaki o olumsuz düşüncelerden nasıl sıyrıldığınızı ve mutlu olmaya başladığınızı göreceksiniz.

Bir şarkı size  çok mu mutluluk veriyor? O zaman dışarı çıkın ve bu şarkı için de bir fotoğraf çekin. Bir çok fotoğrafçı bunu yapar. Bir çoğu kendini fotoğraf çekerken terapi olmuş gibi hissettiklerini söylerler, kendi benliklerini keşfedip kendilerini ifade ederken bulurlar. Fotoğraf onlar için adeta bir ihtiyaç haline dönüşür. Özellikle çoğu sürreal fotoğrafçının fotoğrafları, onların kendi kişiliklerini ifade etme biçimleridir.

Sonrasında çekmiş olduğunuz karelere baktığınızda bir başarı elde etmenin, güzel bir şeyler üretmenin sevincini yaşayacak ve hayata daha pozitif bakacaksınız. Ama önemli olan sadece sonuç değil. Birçok fotoğrafçının fotoğraflarını çekerkenki süreçte kendilerini ne çekecekleri ile ilgili zorlamaları, konsantrasyonları,heyecanları  onların tüm enerjilerini fotoğrafa aktarmalarına ve düşüncelerini pozitife çevirmelerine yardımcı oluyor.

Tüm bu süreç size beraberinde yaratıcı bir vizyon getirir. Kelimeleri ve duyguları bir araya getirerek tek bir şey inşa etmenin mutluluğunu yaşarsınız.

 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

20.04.2024 23:22:03