Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Sinema dünyasının en prestijli ödülü Oscar, her geçen yıl kimi oyuncular için sevinç kaynağı olurken kimilerini de tekrar tekrar hayal kırıklığına sürüklüyor. Özellikle 2014 yılında Leonardo DiCaprio'nun başına gelenler… Adaylığının sonu yine zaferle sonuçlanamayınca sosyal medyanın tam anlamıyla diline düştü. Fakat yıllardır DiCaprio ile aynı kaderi paylaşan birçok başarılı aktör var. İşte sizin için seçtiğimiz, Oscar avuçlarından kayıp giden 10 oyuncu:

Gleen Close

1983: İlk olarak "The World According to Garp" filmindeki performansıyla aday olduğu "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülünü "Tootsie" filmiyle aday olan Jessica Lange'e kaptırdı.

1984: Hemen ertesi yıl, bu sefer "The Big Chill" filmiyle aday olduğu "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülü "The Year of Living Dangerously" filminde rol alan Linda Hunt'a gitti.

1985: Ertesi yıl yine aynı kategori için "The Natural" filmiyle aday oldu. Bu sefer ödülü "A Passage to India" filmindeki rolüyle Peggy Ashcrof kazandı.

1988: Oyuncu 3 yıl aradan sonra "En İyi Kaıdn Oyuncu" kategorisinde aday gösterildi. "Fatal Attraction" filmindeki performansı ne kadar başarılı olsa da yine kaderini yenemedi ve "Moonstruck" filmiyle ödüülü Cher'e kaptırdı.

1989: Ertesi yıl yine "En İyi Kadın Oyuncu" kategorisinde "Dangerous Liasons" ile aday gösterildi fakat ödül "The Accused" ile Jodie Foster'a gitti.

2012: Uzun bir aranın sonunda tekrar aynı kategoriye "Albert Nobbs" filmiyle aday oldu fakat çok güçlü bir rakibi vardı. Ödülü "The Iron Lady" filmiyle usta oyuncu Merly Streep'e kaptırdı.

John Travolta

1978: "Saturday Night Fever" filmiyle "En İyi Erkek Oyuncu" kategorisinden Oscar ödüllerine giriş yapan oyuncu, ilk hayal kırıklığını yaşayarak ödülü kaybetti. Ödülün sahibi ise "The Goodbye Girl" filmindeki rolüyle Tom Hanks oldu.

1995: 17 yıl sonra yine aynı kategoriyle "Pulp Fiction"daki rolüyle aday oldu fakat bu sefer de sinema dünyasının en güçlü filmlerinden biri olan "Forrest Gump"ın başrol oyuncusu Tom Hanks'e kaptırdı.

Michelle Pfeiffer

1989: İlk olarak 198 yılında, "Dangerous Liasons" filmiyle "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" dalındaki adaylığının sonucunda ödülü "The Accidental Tourist" filmindeki rolüyle Geena Davis'in alışını seyretti.

1990: Hemen ardından sonraki sene "The Fabulous Baker Boys"  bu sefer "En İyi Kadın Oyuncu" dalında aday oldu fakat ödül "Driving Miss Daisy" filmindeki rolüyle Jessica Tandy'e gitti.

1993: Son olarak yine "En İyi Kadın Oyuncu" kategorisinde "Love Field"deki rolüyle aday oldu. Ancak gece yine hüsranla sonuçlandı ve ödül "Howard End" filmiyle Emma Thompson'a gitti.

Albert Finney

1964: "En İyi Erkek Oyuncu" kategorisiyle Oscar'a giriş yapan oyuncu "Tom Jones"taki başarısına rağmen ödül alamadı. İlk hayal kırıklığını yaşamasına sebep olan kişi de "Lilies of the Field" filmiyle Sidney Poitier oldu.

1975: Bir sonraki hayal kırıklığı ise "Murder on the Orient Express" ile "En İyi Erkek Oyuncu" ödülü beklerken, bu sefer "Harry and Tonto"deki performansıyla Art Carney'e kaybetmesi oldu.

1984: Oyuncu tekrar aynı kategoride "The Dresser" filmindeki rolüyle yarıştı bu sefr de "Tender Mercies"teki rolüyle Robert Duvall'a kaybetti.

1985: Bir sonraki sene yine aynı kategoriyle "Under The Volcano" filmiyle aday oldu ve bu sefer de "Amadeus" filmindeki rolüyle  F. Murray Abraham ödülün sahibi oldu.

2001: Son olarak 2001 yılında "Erin Brockovich" performansıyla "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" kategorisinde ödül bekledi. Maalesef yine hüsranla sonuçlandı ve ödülü "Traffic" filmindeki rolüyle Benicio del Toro kazandı.

Sigourney Weaver

1987: İlk kez "Aliens"taki rolüyle "En İyi Kadın Oyuncu" ödülüne aday gösterilen oyuncu ödülü "Children of a Lesser God" filmindeki rolüyle aday olan Marlee Matlin'e kaptırdı.

1989: İsmin sonraki adaylığı "Working Girl" filmiyle yine aynı kategoride gerçekleşti. Bu sefer ödül "The Accidental Tourist"teki rolüyle Geena Davis' Yine aynı yıl aynı kategoriyle "Gorillas in the Mist" filmiyle aday gösterildi fakat bu ödül de "The Accused" ile Jodie Foster'a gitti.

Ed Harris

1996: İlk Oscar adaylığı "Apolla 13" ile "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" kategorisinde gerçekleşti fakat ödül "The Usual Suspects"le Kevin Spacey'e gitti.

1999: 3 yıl sonra "The Truman Show" ile yine "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" kategorisinde aday olan oyuncu "Affliction" ile James Coburn'a kaptırdı.

2001: 2 yıl sonra tekrar aday olduğunda bu sefer kategorisi "En İyi Erkek yuncu"ya yükseldi. "Pollock" ile aday olmuştu yine hayal kırıklığı yaşadı ve ödülü "Gladiator" ile Russel Crowe kazandı.

2003: Son olarak 2003'te tekrar "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" kategorisinde "The Hours" filmiyle yarıştı, bu sefer de "Adaptation"daki rolüyle Chris Cooper'ın ödülü alışını izledi.

Amy Adams

2006: "Juneberg" filmiyle "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülüne aday gösterilen Adams ilk hayal kırıklığını yaşadı ve ödül "The Constant Gardener"daki rolüyle Rachel Weisz'e gitti.

2009: "Doubt" filmindeki performansıyla tekrar aynı kategoride aday olan ünlü oyuncu bu sefer "Vicky Cristina Barcelona." Filmindeki rolüyle Penelope Cruz'a kaptırdı.

2011: Adams "The Fighter" ile tekrar aynı kategoride aday oldu ama ödül aynı filmdeki rol arkadaşı Melissa Leo'ya gitti.

2013: Yine aynı kategoride "The Master"daki rolüyle yarıştı, ödül ise "Les Misérables." İle Anne Hathaway'e gitti.

2014: Yıl 2014'e geldiğinde bu sefer "En İyi Kadın Oyuncu" kategorisinde yarıştı. Ama "American Hustle" da ona fayda sağlamadı ve ödülü Cate Blanchett "Blue Jasmine" performansıyla kazandı.

Tom Cruise

1990: Yakışıklı oyuncu ilk kez "Born on the Fourth of July" performansıyla "En İyi Erkek Oyuncu" dalında aday gösterildi. Ama ödül "My Left Food" ile Daniel Day-Lewis'e gitti.

1997: 7 yıl sonra tekrar aynı kategoride aday gösterilen oyuncuya "Jerry Maguire" de şans getirmedi ve ödülü "Shine" ile Geoffrey Rush kazandı.

2000: Bu sefer "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" dalında "Magnolia" ile yarıştı fakat yapabildiği tek şey ödülün "The Cider House Rules" ile yarışan Michael Caine'ye verilmesini izlemek oldu.

Johnny Depp

2004: Karayip Korsanları serisinin yıldızı Depp "En İyi Erkek Oyuncu" kategorisinde yarıştı fakat filmin büyük başarısına rağmen ödül "Mystic River" performansıyla Sean Penn'e gitti.

2005: Ertesi yıl aynı kategoride "Finding Neverland"le aday gösterildi ama ödülü "Ray" ile Jamie Foxx aldı.

2008: Son olarak yine aynı kategoride "Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street" filmiyle aday gösterildi. Fakat ödül "There Will Be Blood" ile Daniel Day-Lewis'in oldu.

Leonardo DiCprio

1994: Bu senenin en çok konuşulan ismi DiCaprio ilk hüsranını "What's Eating Gilbert Grape" rolüyle yaşadı. "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" kategorisinde aday göstrildi fakat ödülü kazanan isim "The Fugitive" performansıyla Tommy Lee Jones oldu.

2005: 11 yıl aranın ardından "The Aviator" ile "En İyi Erkek Oyuncu" dalında aday gösterildi, yine hüsran ve ödülü "Ray"deki rolüyle Jamie Foxx aldı.

2007: Tekrar "En İyi Erkek Oyuncu" ile aday oldu. "Blood Diamond" ile beklentisi yüksekti fakat ödülü "Last King of Scotland"daki rolü sayesinde Forest Whiteker'a kaptırdı.

2014: "The Wolf of Wall Street" ile bir hüsran daha yaşadı ve ödül "The Dallas Buyers Club"taki rolüyle Matthew McConaughey'e gitti.

 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

20.04.2024 23:41:49